Home Edukacja pacjenta

Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

W celu sprawnego przeprowadzenia wizyty lekarskiej i umożliwienia lekarzowi specjaliście udzielenia profesjonalnej porady okulistycznej Pacjent powinien postępować zgodne z kilkoma prostymi wskazówkami.

- Należy zawsze zabierać poprzednią dokumentację medyczną (np. wypisy ze szpitala)

- Należy poinformować lekarza o istniejących alergiach / uczuleniach (m.in. na leki) oraz o ew. problemach które kiedyś wystąpiły po lekach

- Nie powinno się przyjeżdżać na badanie prowadzonym przez siebie samochodem. Podczas pełnego badania okulistycznego dno oka badane jest przy rozszerzonej źrenicy (wyjątkiem jest istnienie przeciwwskazań medycznych). Krople stosowane rutynowo do rozszerzenia źrenicy (Tropicamid) działają przez kilka godzin. Przy szerokich źrenicach może wystąpić nieostre widzenie lub/i olśnienie podczas prowadzenia samochodu, trudniejsze jest także czytanie i praca wymagająca dobrego widzenia z bliska.

- Nie powinno się wykonywać makijażu powiek w dniu wizyty. Makijaż powiek utrudnia ocenę stanu skóry powiek, stanu rzęs oraz gruczołów na brzegu powiek podczas badania w lampie szczelinowej. Makijaż powiek przeszkadza również w badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą impresyjną i aplanacyjną, w badaniu kąta przesączania gonioskopem, a także w badaniu obwodu dna oka trójlustrem Goldmanna.

 

Zasady współpracy z pacjentem

- Pacjent powinien znać na pamięć albo mieć zapisane nazwy każdego leku jaki stosuje (w tym kropli do oczu), dawki leków oraz jak i kiedy powinien je przyjmować.

- Należy przestrzegać regularnego przyjmowania leków.

- Nie wolno przerywać leczenia bez zgody lekarza - szkody uczynione przez niektóre choroby (np. jaskrę) są nieodwracalne!

- Należy przestrzegać terminów kontroli lekarskich

Jak przygotować się do wizyty u okulisty - instrukcja (152 KB)

Jak dbać o oczy - instrukcja (191 KB)

Jak prawidłowo podawać krople do oczu - instrukcja (144 KB)

Instrukcja używania okularów - instrukcja (125 KB)

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę - instrukcja (172 KB)