Home Szkła okularowe

W naszym salonie optycznym oferujemy szeroką gamę soczewek okularowych renomowanych producentów.

Soczewki okularowe różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale także materiałem, budową oraz rodzajem i zaawansowaniem zastosowanych technologii.

Odpowiednio dobrane soczewki okularowe nie tylko korygują wadę wzroku, ale także pomagają go chronić, poprawiając komfort widzenia.

Istnieje kilka różnych podziałów soczewek okularowych.

 

Podział soczewek okularowych według materiału, z jakiego są wykonane:

Wszystkie soczewki okularowe występują jako mineralne (szklane) oraz organiczne (tzw. plastikowe).

- MINERALNE – soczewki tego typu są wytwarzane ze szkła optycznego, mogą posiadać powłoki antyrefleksyjne.

Często mówi się iż soczewki mineralne są bardziej odporne na zarysowania od soczewek organicznych. Do niedawna tak było, jednak obecna technologia pozwala na wyprodukowanie soczewek organicznych, których powłoki zabezpieczają przed uszkodzeniem. Dodatkowym atutem soczewek organicznych jest fakt, iż nie ulegną potłuczeniu i są lżejsze; w mniejszym stopniu ulegają zaparowaniu, a powstała para szybciej znika; absorbują niemal całkowicie UVC i UVB, natomiast absorpcja promieniowania UVA wynosi aż 92-100%. Idealnie nadają się dla dzieci lub osób uprawiających sport (poliwęglan lub trivex – wyjątkowo lekkie i odporne na zarysowania, odpryski).

- ORGANICZNE (tzw. "plastikowe") - soczewki tego typu są lekkie, mogą być utwardzane, mogą posiadać powłoki antyrefleksyjne oraz mogą być barwione w dowolnym kolorze

- WYSOKOINDEKSOWE (tzw. indeksowane), soczewki plastikowe z materiału o wyższym współczynniku załamania światła – znacznie cieńsze od standardowych - zastosowanie ich ma znaczenie przy wysokich mocach korekcji wzroku. Dzięki odpowiedniej konstrukcji soczewek można osiągnąć wyrób nawet o 30% cieńszy (porównanie soczewki organicznej w indeksie 1,5 w stosunku do 1,74), co wiąże się ze zmniejszeniem jego wagi oraz większym komfortem z korzystania soczewek okularowych oraz poprawioną estetyką.

 

 

Podział soczewek okularowych według budowy:

- JEDNOOGNISKOWE sferyczne – są przeznaczone do korygowania wady wzroku przy jednego typu czynnościach, np. do czytania lub do codziennego używania

 

- JEDNOOGNISKOWE sfero-cylindryczne - przeznaczone do korygowania wady wzroku – astygmatyzmu, przy jednego typu czynnościach, np. do czytania lub do stałego noszenia

- DWUOGNISKOWE - zapewniające dobre widzenie zarówno do dali jak i do bliży. Soczewka podzielona jest na dwa segmenty (które są widoczne) – górna część tych soczewek przeznaczona jest do patrzenia w dal a dolna do bliży (czytania). Wadą takich soczewek okularowych jest brak odległości pośrednich, czyli nie ma możliwości ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się pomiędzy dalą i bliżą. Stosuje się je do korekcji prezbiopii (tzw. starczowzroczności).

- PROGRESYWNE - zapewniające komfortowe widzenie zarówno do dali jak i do bliży, z płynnym przejściem między strefami dal / bliż, ze strefą korekcji odległości pośrednich. Ogromną zaletą  soczewek progresywnych jest płynne przejście od mocy do dali do bliży. Dzięki zmiennej ogniskowej tych soczewek możliwe jest ostre widzenie przedmiotów położonych zarówno daleko, blisko, jak i w pośrednich odległościach od oczu. Dodatkowym aspektem jest znaczenie estetyczne, gdyż nie widać linii podziału pomiędzy poszczególnymi obszarami – soczewka progresywna wygląda jak standardowa soczewka jednoogniskowa.

Soczewki progresywne dopasowane do potrzeb i oczekiwań korzystającego zapewnią mu pełen komfort widzenia. Soczewki progresywne mogą mieć różnej szerokości obszar ostrego widzenia (tzw. kanał przejścia), modele o szerszym kanale są zwykle droższe, ale zapewniają większy komfort i lepszą adaptację. (poniżej: D - dal, P - odległości pośrednie, B - bliż).

- BIUROWE, tzw. półprogresywne – przeznaczone dla osób wymagających korekcji wzroku do bliży oraz odległości pośrednich, np. ostrego widzenia monitora komputerowego.

- ASFERYCZNE (także podwójnie asferyczne) dzięki specjalnie dobranym krzywiznom pozwalają osiągnąć minimalną grubość i ciężar soczewki, jednocześnie likwidując zniekształcenia obrazu występujące w tradycyjnych soczewkach sferycznych. Soczewki asferyczne są bardziej cienkie i płaskie w porównaniu do sferycznej konstrukcji. To nowoczesne rozwiązanie nie tylko wpływa na estetyczny wygląd, ale zapewnia idealne widzenie zarówno przez obszary centralne, jak i obszary peryferyjne soczewki. Zastosowanie ich poleca się przy wysokich mocach dodatnich – mniejsza grubość oraz położenie wewnętrznej powierzchni bliżej oka powoduje przy spoglądaniu na użytkowania zdecydowanie mniejsze powiększenie oczu.

- BARWIONE (w tym przyciemniane przeciwsłoneczne) umożliwiają zabarwienie szkła okularowego na różne kolory, możliwe jest w ten sposób uzyskanie np. okularów słonecznych z odpowiednią dla Państwa korekcją wady wzroku. Mogą to być zarówno soczewki organiczne, jak i mineralne. Ze względu na materiał wykorzystuje się różne techniki barwienia. Negatywną konsekwencją technologii używanej w przypadku soczewek mineralnych jest nieznacznie różne zabarwienie w zależności od grubości szkła.

- FOTOCHROMOWE są kategorią pośrednią między soczewkami bezbarwnymi i barwionymi. Soczewki tego typu automatycznie dostosowują się do warunków oświetleniowych. Soczewki fotochromowe w pomieszczeniach są przejrzyste, zaś na zewnątrz pod wpływem słońca zabarwiają sie jak soczewki okularów słonecznych. Dzięki temu zapewniają one pełną ochronę oczu przed promieniowaniem UV i zjawiskiem olśnienia.W zależności na ich ekspozycję na działanie promieni UV przyciemniają się na zewnątrz, a w pomieszczeniu są bezbarwne. Stopnień wstępnego i końcowego zabarwienia, szybkość zabarwienia jest uzależniona od zaawansowania technologicznego (Sun Sensor, Acclimates, Transitions itp.).Dostępne są również soczewki fotochromowe z filtrem polaryzacyjnym.

- DRIVEWEAR – soczewka okularowa stworzona dla kierowców. Jest to soczewka fotochromowa z filtrem polaryzacyjnym. Zaciemnia się za szybą samochodową, jej kolor żółto-zielony przechodzący w brązowy i bursztynowy poprawia komfort widzenia kierowcy. Filtr polaryzacyjny wygasza ewentualne odblaski (z szyby, mokrej drogi) powodujące olśnienie. Nie należy ich stosować do jazdy nocą.

Zintegrowane powłoki uszlachetniające nakładane na soczewki okularowe:

  • powłoki utwardzające zabezpieczające przed zarysowaniem,

  • wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne – mogą być nanoszone na wszystkie rodzaje soczewek, a ich wykorzystanie w przypadku soczewek indeksowanych (pocienianych) jest nieodzowne. Zadaniem ich jest wygaszenie kłopotliwych odblasków (także promieni odbitych od kartki papieru). Powłoka antyrefleksyjna eliminuje odbicia światła, co znacznie poprawia kontrastowość i jakość obrazu oraz zapewnia wyraźne widzenie, przejrzystość obrazu oraz brak uczucia zmęczenia oczu.

  • Powłoki ułatwiające pielęgnację:

  • hydrofobowa – sprawia, iż krople wody spływają po soczewce i nie pozostawiają zacieków,

  • oleofobowa – jest to powłoka ułatwiająca czyszczenie. Powoduje ona, że soczewka ma gładką i śliską powierzchnię dzięki czemu tłuszcz i brud nie wykazują tendencji do przylegania.

  • antystatyczna – drobiny kurzu i brudu nie są przyciągane przez soczewkę, a wręcz odpychane.

Specyficzną kategorię tworzą filtry polaryzacyjne. Podobnie jak samo przyciemnienie soczewki, filtr polaryzacyjny ogranicza ilość światła wpadającego do oczu. Dodatkowo wygasza spolaryzowane promienie odbite od przedmiotów gładkich, lśniących (szosa, woda, śnieg). Tego typu filtry zalecane są w szczególności kierowcom, wędkarzom, narciarzom.

Podział soczewek okularowych według zastosowania:

- do dali (do stałego noszenia)

- do bliży (do czytania)

- do odległości pośrednich (do pracy biurowej)

- uniwersalne do dali i do bliży (dwuogniskowe lub progresywne)

- do pracy w biurze,

- specjalne szkła do komputera

- okulary słoneczne

- wyspecjalizowane szkła dla kierowców (poprawiające kontrast obrazu, przydatne zwłaszcza podczas jazdy w nocy)

- dla dzieci

 

Polecamy markowe soczewki okularowe

.... i inne